ROK 2010/2011

PRZYWRÓĆMY PAMIĘĆ'2011

"Przywróćmy Pamięć" to projekt edukacyjny pod  patronatem Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego oraz, w tym roku po raz pierwszy, Sekretarz Stanu Elżbiety Radziszewskiej - Pełnomocnik  Rządu ds. Równego Traktowania  - która objęła honorowy partonat nad Projektem.

Ideą Projektu jest poznawanie  historii swoich miast, ich dawnych mieszkańców. W Polsce na przestrzeni wieków spotykały się różne kultury i religie, które dzięki pokojowemu współistnieniu stworzyły niezwykłe, wielokulturowe dziedzictwo.
Realizując Projekt  odkrywamy   wielokulturowe dziedzictwo  naszego kraju i przywracamy pamięć o nim - bo wierzymy, że w ten sposób lepiej zrozumiemy siebie nawzajem i otaczający świat.
 .

... za późno na ocalenie pamięci....?

Przystąpiliśmy do projektu pierwszy raz. Realizację zadań rozpoczęliśmy  od poznania historii naszego miasta - Błonia  oraz podstawowych informacji dotyczących kultury żydowskiej, religii, obyczajów, tradycji. Nasze główne działania skierowaliśmy  na poznanie historii naszego miasta, mieszkańców. Rezultatem  naszej pracy jest  album, który tworzony był systematycznie podczas naszych prac nad projektem oraz zdjęcia miejsc upamiętniających historię naszego miasta i jego dawnych mieszkańców.

Ponadto przeprowadziliśmy kilka warsztatów tematycznych : język hebrajski, święta i kalendarz, wywiad ze świadkiem historii ( podstawy warsztawu).

31.03.2011 odbyło się w naszej szkole spotkanie z Panią Dominika Gajewską- koordynatorem Projektu z ramienia FODZ. Podczas spotkania zapoznaliśmy się z Projektem Haverim- Przyjaciele, projektu, który ma na celu spotkania młodzieży i przełamywanie stereotypów i nietolerancji.

Zapraszamy do obejrzenia strony FODZ:  http://fodz.pl/PP/?d=110&id=805&I=pl    ( lub po prostu : www.fodz.pl  -   tu w zakładce projekt Przywróćmy Pamięć ) - tu znajdziecie opis naszych działań projektowych, galerię zdjęć,  oraz zdjęcia z ogólnopolskiej prezentacji.

13 czerwca 2011 roku  w Synagodze Nożyków w Warszawie odbyła się ogólnopolska prezentacja Projektu. Wzięliśmy w niej udział , zaprezentowaliśmy nasze dokonania. Prezentacja rozpoczęła się od zwiedzania "starej" Warszawy, miejsc, które pamiętają jeszcze czasy II wojny światowej. O godzinie 13.30 razpoczęła sie część oficjalna - przemówinenia zaproszonych gości , wręczanie nagród i dyplomów.

Nasze stoisko projektowe odwiedzali goście z całej Polski, różnych miast i szkół. Do albumu wpisali się  m.in.:  Ambasador Stanów Zjednoczonych - Lee Feinstein, Ambasador Litwy- , v-ce Ambasador Izraela, Pani Dominika Gajewska, Pan Jan Jagielski i inni znamienici goście.

.