ROK 2010/2011

JESTEM EKO - JESTEM TRENDY'2011

Ekologicznym być znaczy zgodnie z naturą żyć

„Segreguj śmieci, chroń przyszłość dzieci; wtedy żadne odpady nie dadzą nam rady”, „Sprzątaj świat, a przetrwa miliony lat” -  tymi hasłami rozpoczęliśmy akcję ekologiczną w Gimnazjum nr 1 i postanowiliśmy zawalczyć o tytuł ekoszkoły.  Podjęliśmy wiele działań, które mają za zadanie zwiększyć świadomość ekologiczną młodzieży i zwrócić uwagę na problemy środowiska. Należy do nich m.in. zbieranie zużytych baterii, puszek, a także makulatury. Warto też wspomnieć o konkursach - plastycznym „Mój świat jest eko” i fotograficznym „Mój świat jest eko – czyli ekologia w moim obiektywie”, które już się odbyły. Uczniowie z zaangażowaniem uczestniczą w tego typu wydarzeniach, zwłaszcza że mają one pomóc naszemu otoczeniu.

W ostatnim czasie przeprowadziliśmy szereg akcji ekologicznych. 9 kwietnia odbyło się sprzątanie glinianek w ramach „Tygodnia Czystości Wód”. Chętni uczniowie z koła biologicznego pod opieką p. Katarzyny Górskiej i p. Kamili Chrostek we współpracy z „Kołem wędkarskim” nr 9 wykonali kawał dobrej roboty - uporali się z  zalegającymi na terenie glinianek śmieciami. Pomimo chłodnej aury cały teren został pieczołowicie wysprzątany. 30 kwietnia nastąpił kolejny etap akcji sprzątania. Tym razem uczniowie z klasy 2 b i 2 c wraz z paniami Katarzyną Górską i Teresą Cyran udali się do Kampinoskiego Parku Narodowego, gdzie przy sprzyjających warunkach pogodowych i wśród pięknej natury zadbali o uporządkowanie wyznaczonego terenu.

Ponadto w ramach odbywającego się w Błoniu ekopikniku młodzież z naszej szkoły uczestniczyła w interesującym wykładzie pana Piotra Pukosy – przyrodnika, leśnika i fotografa, który barwnie opowiadał o ptakach i innych zwierzętach zamieszkujących Polskę, a także prezentował ciekawe fotografie rzadkich okazów.

Pogłębianiu wiedzy o świecie służyły także warsztaty ekologiczne zorganizowane przez firmę Remondis zajmującą się przetwarzaniem sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Wzięli w nich udział wszyscy uczniowie Gimnazjum nr 1, którzy obejrzeli film i na własne oczy mogli zobaczyć kolejne etapy przetwarzania lodówki, żelazka, a także innych elektroodpadów oraz uzyskać wiele informacji na temat wykorzystania surowców wtórnych. Panowie Paweł Palus i Sławomir Jeneralski w dostępny sposób i z humorem opowiadali o procesie przeróbki elektroodpadów oraz uświadomili nam, jak ważną kwestią jest dbanie o środowisko. Przy tej okazji dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek; z zainteresowaniem słuchaliśmy np. o tym, że z surowców odzyskanych produkowane są rajstopy, polary, stroje kąpielowe, a kruszywo szklane służy do budowy autostrad.

Postawy proekologiczne mogliśmy również kształtować podczas pleneru ekologiczno-plastycznego pod hasłem „Jesteśmy trendy, bo jesteśmy eko”, który odbył się 6 maja na błońskim Rynku. Podczas imprezy każda klasa, nawiązując do hasła przewodniego, miała wykonać plastyczną formę przestrzenną z surowców wtórnych. Mogliśmy więc podziwiać różnorodne prace zachęcające do ekologii: ekologiczną plażę, dom z basenem, ekorower, ekomakietę Błonia, a nawet ekologiczną parę - Zdzicha Butelkowego i Dziadumiłę Papierową. Wszystkim zaangażowanym w zabawę towarzyszyły niezwykłe emocje, a przechodnie z zainteresowaniem przyglądali się powstałym obiektom, głosowali na nie i komentowali pracę uczniów.

Jury, w skład którego weszli: zastępca burmistrza Błonia pan Marek Książek, inspektor ds. ochrony środowiska pan Tomasz Jasiński, naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu pan Włodzimierz Leduchowski, dyrektor Gimnazjum nr 1 pani Mirosława Domańska i przewodniczący Rady Rodziców Gimnazjum nr 1 pan Maciej Mierzejewski, oceniało kreatywność i oryginalność prac, frekwencję oraz wzbudzenie największego zainteresowania publiczności. Zwyciężyła klasa 2c, która w nagrodę pojedzie na jednodniową wycieczkę do parku linowego w Pruszkowie. Wyróżniona dwukrotnie klasa 1c otrzyma darmowe bilety do kina. Sponsorem tych nagród była firma Remondis. Wszyscy rozeszli się w znakomitych humorach, a uśmiechy na twarzach zgromadzonych świadczyły, że zabawa była udana.

Finałem naszych poczynań była zbiórka elektroodpadów, zorganizowana przez uczniów przy wsparciu firmy Remondis. Niepotrzebne urządzenia były zbierane w wielu miejscach: na ul. Fabrycznej, Bieniewickiej, Sowińskiego, Narutowicza, w Radzikowie i na Zaciszu. Uczestnicy odpowiedzialni za poszczególne rejony roznieśli ulotki, powiesili plakaty i zawiadomili o akcji mieszkańców. Następnie mały sprzęt składowany był w domach ochotników – ku uciesze rodziców J, natomiast wielkogabarytowe urządzenia spisywane wraz z adresami na kartkach. W sobotę 21 maja w punktach zbiórki zgromadziliśmy elektroodpady, po czym przyjechała ciężarówka z Remondisu, na którą towar został załadowany. Kilka ton odpadów zniknęło z naszych domów - teraz środowisko jest bezpieczne. Przynajmniej na jakiś czas. Przy tej okazji chcielibyśmy podziękować wszystkim mieszkańcom Błonia za to, że tak aktywnie włączyli się do naszej akcji i byli przychylnie nastawieni do naszych działań. To dzięki ich zaangażowaniu udało nam się zebrać 17 ton elektośmieci i zgromadzić część funduszy, które przeznaczymy na zakup tablicy multimedialnej.Dziękujemy też firmie Dawtona za udostępnienie miejsca zbiórki elektroodpadów i za przepyszne sokiJ.

Uczestnicząc w akcjach ekologicznych, możemy nie tylko pogłębić swoją wiedzę, ale też poznać tajemnice przyrody, a przy tym świetnie się bawić i aktywnie spędzić czas. Niezależnie od tego, czy uzyskamy tytuł ekoszkoły, uważamy, że nasza świadomość ekologiczna znacznie wzrosła, co zainspirowało nas i zachęciło do kolejnych działań proekologicznych.

Aneta Zimak, Patrycja Śliwińska i Olga Apczyńska

kółko dziennikarskie z Gimnazjum nr 1