V GRA MIEJSKA - EKOPOZYTYWNI'2011 KORNELIA PASZEWSKA Przywróćmy Pamięć- edycja 2011/2012 Kamienie Pamięci- historie żołnierzy wyklętych WIELKI TURNIEJ KLAS VI - EKOZIOM BIEG PAPIESKI

ROK 2011/2012

WIELKI TURNIEJ KLAS VI - EKOZIOM

13 kwietnia w piątek uczniowie z Gimnazjum nr 1 zorganizowali pod kierunkiem pań Ewy Ciołek i Iwony Krasnowskiej oraz pana Marcina Kołoty drugą już edycję Wielkiego Turnieju Klas dla wszystkich szóstoklasistów z gminy Błonie. Współorganizatorami i zarazem głównymi sponsorami przedsięwzięcia były firmy REMONDIS Electrorecycling i Electro-System Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego. Podczas tegorocznej zabawy uczniowie walczyli nie tylko o miano najfajniejszej klasy 6., ale także o tytuł  „Ekozioma”. Tematyka turnieju dotyczyła szeroko rozumianej ekologii. Akcję zorganizowano w celu kształtowania wśród uczniów postaw proekologicznych oraz podnoszenia stanu świadomości ekologicznej mieszkańców Błonia w zakresie prawidłowego postępowania z elektroodpadami.

Przygotowania, takie jak wymyślanie konkurencji, zaczęły się już dużo wcześniej. Wolontariusze z Gimnazjum nr 1 bardzo się zaangażowali i chcieli, aby wszystko wypadło jak najlepiej. Przed rozpoczęciem spotkali się w szkole, aby dokonać ostatnich poprawek i ustalić dokładną kolejność zabaw. Około godziny 11 udali się do Centrum Kultury, gdzie czekali na szóstoklasistów ze szkół w Błoniu. Po dotarciu wszystkich uczestników rozpoczęła się emocjonująca i zacięta walka. Każdy chciał dać z siebie jak najwięcej i pokonać przeciwnika, co czasem bywało bardzo trudne. Uczniowie rywalizowali ze sobą indywidualnie lub zespołowo w 13 (to nie przypadek) różnorodnych konkurencjach, takich jak kręcenie hula hoop, gra Hugo, rozwiązywanie zadań eko-matematycznych i quizu ekologicznego, który dotyczył segregacji śmieci i ponownego wykorzystania elektroodpadów. Szóstoklasiści pokazali, że stać ich na wiele - wykazali się sprytem, logicznym myśleniem i umiejętnością pracy zespołowej. Nie dali się zrobić w balona podczas konkurencji polegającej na żonglowaniu jednocześnie 3 balonami z logo REMONDIS. Choć nie było to łatwe zadanie, poradzili sobie znakomicie. Zaledwie 60 sekund zajęła im konkurencja „Wyścig z czasem”, polegająca na intuicyjnym oszacowaniu, ile trwa minuta. Zadanie to miało sprawdzić poczucie czasu potrzebnego np. przy oszczędzaniu wody podczas mycia zębów i uświadomić uczniom konieczność zakręcania kranu. Po tych rozgrywkach szóstoklasiści oddawali celne rzuty do tarczy. Strzałem w dziesiątkę okazała się konkurencja muzyczna „Śpiewać każdy może”, która pozwoliła uczestnikom odetchnąć od zadań wymagających precyzji i skupienia. Tu jednak szóstoklasiści musieli wykazać się nie tylko przebojowością, ale przede wszystkim refleksem i znajomością piosenek tematycznych.

Do kibicowania zachęcał i zagrzewał do walki pan Marcin Kołota, który ciągle powtarzał, że emocje (a właściwie ekoemocje) są najważniejsze. Tak też było – drużyny gorąco kibicowały swoim przedstawicielom. Gimnazjaliści wielokrotnie rozdawali piłki oraz czapeczki z logo firmy REMONDIS dla najlepiej dopingujących klas. Po zakończonej zabawie nastąpiło liczenie punktów i oczekiwanie na werdykt. Na podium znalazły się 3 klasy: 6 b i 6 c z SP2 oraz 6 c z SP1. Zwycięzcy zostali nagrodzeni talonem do pizzerii oraz wyjściem na film do kina „Bajka”. Na koniec dla wszystkich uczestników czekała słodka niespodzianka ufundowana przez sponsorów – firmy REMONDIS Electrorecycling i Electro-System, które także pomagały nam w przygotowaniach do turnieju. Finansowo przedsięwzięcie wsparła również Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie naszej akcji, a także licznie przybyłym szóstoklasistom, którzy przekonali się, że ekologia nie musi być nudna.

Uczennice klasy II a

Jola Waligóra i Wiktoria Kowalik