Nawigacja

REKRUTACJA UCZESTNICY PROJEKTU WIZYTA ORGANIZACYJNA W TURCJI MOBILNOŚĆ W CHORWACJI MOBILNOŚĆ W POLSCE

ERASMUS+

MOBILNOŚĆ W POLSCE

   

Erasmus+ w Szkole Podstawowej nr 3 im. Hugona Kołłątaja w Błoniu

 

                     Pod hasłem ,,Recycling is cool” odbyła się w  Szkole Podstawowej nr 3 w Błoniu wizyta uczestników  programu Erasmus+ ,,Be the solution- recycle”. Gościliśmy uczniów i nauczycieli z Chorwacji i Turcji.

Pierwszego dnia wizyty, po krótkim zapoznaniu ze specyfiką naszej szkoły, jej pracownikami oraz salami lekcyjnymi, rozpoczęliśmy wdrażanie programu mobilności. Zaczęliśmy od niezwykle angażujących warsztatów przeprowadzonych przez profesjonalną ekipę firmy ,,Cztery bajery”. Podczas zajęć przygotowywaliśmy ogrody w szkle. Z pomocą kolorowych, kamyków,  różnorodnych sukulentów i gleby tworzyliśmy niepowtarzalne ogrody w szklanych słoikach, używając własnej wyobraźni i dostarczonych materiałów. Firma zadbała o odpowiedni nastrój i prawdziwie twórczą atmosferę, okraszoną elementami magii, więc warsztaty udały się bajecznie i każdy uczestnik wyczarował  swój własny kawałek zielonej przestrzeni.

                 Kolejnym etapem była wizyta w błońskim Centrum Sportu. Dzięki uprzejmości Pana Burmistrza Zenona Reszki oraz Dyrektora obiektu Pana Włodzimierza Leduchowskiego zwiedziliśmy te znane i mniej znane miejsca w tym robiącym wrażenie budynku. Nasi goście byli zachwyceni rozmachem i nowoczesnością instytucji, w której mieszkańcy Błonia mogą spędzać swój wolny czas. Szczerze pozazdrościli nam takiego miejsca. Zarówno nauczyciele jak i uczniowie wyrazili swój zachwyt nad centrum, w którym można rozwijać pasje, talenty                  i zadbać o wypoczynek. Następnie uczniowie mieli kolejne warsztaty w szkole. Tym razem przygotowane przez Remondis Electrorecycling Polska. Uczyli się, jak wykorzystać części zepsutych klawiatur do tworzenia magnesów na lodówkę oraz oryginalnej biżuterii. W tym samym czasie nauczyciele z grupy projektowej odwiedzili siedzibę firmy Remondis Recycling w Błoniu, gdzie zapoznali się z etapami gospodarki odpadami, filozofią firmy, zasięgiem jej działania oraz wizją ,,Working for the future”, czyli pracy dla przyszłości, kolejnych pokoleń, w trosce o środowisko i naszą planetę.

Celem naszej współpracy  z firmą Remondis było poszerzenie wiedzy uczestników projektu na temat recyclingu, sposobów utylizacji elektrośmieci, uświadomienie co do skali problemu. Dzięki  edukacyjnej polityce firmy mogliśmy wzbogacić swoją wiedzę, a także uzyskaliśmy wiele materiałów dydaktycznych, które posłużą nam do pracy z uczniami w celu pogłębiania świadomości ekologicznej. Równolegle w naszej szkole prowadzona była akcja zbiórki elektroodpadów oraz zużytych baterii. Cała społeczność szkolna i mieszkańcy naszego miasta zaangażowali się w akcję, która doskonale wpasowuje się w tytuł projektu ,,Be the solution- recyle!”- Bądź rozwiązaniem dla przyszłości, zapoznaj się z ideą recyclingu i działaj!

Uczniowie naszej szkoły wystąpili tego dnia przed międzynarodową publicznością, prezentując piosenki i krótkie scenki w języku angielskim o tematyce ekologicznej. Na koniec tego niezwykle intensywnego dnia, dzięki naszej nauczycielce informatyki Pani Elżbiecie Kostrzewskiej, uczniowie z partnerskich szkół przenieśli się do świata wirtualnej rzeczywistości i druku 3D, by poznać kolejne, nowoczesne oblicze naszej szkoły.

We wtorek zwiedzaliśmy stolicę naszego kraju. Rozpoczęliśmy od dachu Biblioteki Uniwersyteckiej, gdzie w pięknych okolicznościach przyrody, wśród cudownych ogrodów, urządziliśmy sobie piknik. Był to wspaniały czas integracji między uczniami  i nauczycielami z różnych szkół, wspólnego celebrowania posiłku na trawie, zabaw i rozmów na świeżym powietrzu. W takich okolicznościach szybko zanikła bariera językowa, obawy przed używaniem języka obcego zostały przełamane i wszyscy uczestnicy wycieczki doskonale się bawili. Następnie przyszedł czas na spacer brzegiem Wisły aż do Nowego Miasta, gdzie spotkaliśmy się z przewodnikiem, który oprowadził nas po Starym Mieście. Mieliśmy prawdziwe szczęście, gdyż nasz przewodnik doskonale posługiwał się językiem angielskim                i tureckim. Od razu też zdobył uznanie naszych gości, którzy z zainteresowaniem słuchali opowieści o Warszawie. Dzień zakończyła kolacja w warszawskiej restauracji ,,Zapiecek”, gdzie próbowaliśmy tradycyjnych, polskich pierogów, które zdecydowanie przypadły do gustu naszym gościom.

          Środę rozpoczęliśmy w szkole od zajęć przeprowadzonych przez Pana Piotra Burkiewicza z MPWiK pod tytułem ,, Ochrona zasobów wodnych. Warsztaty z pokazami eksperymentów”. Pan Piotr w niezwykle atrakcyjny sposób opowiadał o wodzie i jej właściwościach. Demonstrował różnorodne doświadczenia, a wszyscy uczestnicy chętnie zaangażowali się w pokazy i aktywnie uczestniczyli w eksperymentach, wydając okrzyki zachwytu. Pokaz przeprowadzony był w języku angielskim, a nauczyciele ze szkół partnerskich dopytywali Pana Piotra o szczegóły przeprowadzonych doświadczeń, by mogli zademonstrować je uczniom w swoich szkołach.  Na środę przypadł Dzień Dziecka. Planując ten dzień, nie mogliśmy o tym zapomnieć, nie obyło się więc bez atrakcji dla najmłodszych                   i tych trochę starszych. Cała grupa projektowa włączyła się do świętowania tego dnia wraz ze społecznością szkolną. Dzięki uprzejmości Pana Wojciecha Kowalczyka Dyrektora Państwowej Szkoły Sztuki Cyrkowej w Julinku  i artystów z jego szkoły, uczestniczyliśmy                    w fantastycznym pokazie sztuki cyrkowej. Następnie wszystkie dzieci mogły spróbować swoich sił w żonglerce i poznać tajniki występów cyrkowych. A dzięki zaangażowaniu wolontariuszy z I LO im. Władysława Broniewskiego w Błoniu można było zadbać                        o oryginalną fryzurę czy pięknie ozdobić twarz. Następnie uczestnicy projektu wzięli udział                 w grze miejskiej przygotowanej przez uczniów nasze szkoły. Musieli rozwiązywać ekologiczne zadania, a także uczyli się łamańców językowych, co okazało się sporym wyzwaniem. Gra zakończyła się sukcesem, wszystkie grupy rozwiązały przygotowane dla nich polecenia                         i szczęśliwie wróciły do szkoły.

Po południu odwiedziliśmy Multicentrum Misja Kampinos, gdzie Pan Paweł Białecki oraz Pan Piotr Grzelak zorganizowali dla nas warsztaty. Wysłuchaliśmy merytorycznego wykładu w języku angielskim na temat odnawialnych źródeł energii. Panowie zademonstrowali nam również symulatory energii słonecznej, wiatrowej i hydroelektrycznej, co wzbogaciło naszą wiedzę i wzbudziło zainteresowanie nowoczesnymi metodami uzyskiwania energii. Okazało się, że  dzięki Misji Kampinos, możemy ,,mieć tę moc’’ i wstrzymać chwilowo słońce.

Fundacja Misja Kampinos angażuje się w działania edukacyjne i ekologiczne, wspiera projekty, które mają na celu propagowanie wiedzy dotyczącej odnawialnych źródeł energii. Dzięki nowoczesnym metodom wiedza ta przekazywana jest w interesujący i angażujący uczestników sposób. Nie samą wiedzą jednak żyje człowiek, szczególnie w Dzień Dziecka. Po części teoretycznej i praktycznej przyszedł czas na zabawę. Panowie z Multicentrum zorganizowali dla nas turniej w strzelaniu z broni laserowej. Można było poćwiczyć opanowanie, precyzję, skupienie i uważność, doskonale się bawiąc przy okazji, a do tego każdy odważny, kto wziął udział w zabawie, otrzymał upominek. To był kolejny dzień pełen wspaniałych doświadczeń.

          W czwartek odwiedziliśmy Gdańsk. W czasie zwiedzanie towarzyszył nam anglojęzyczny przewodnik, który oprowadził nas po najpiękniejszych miejscach miasta. Spacer po Starówce, rejs statkiem po Motławie i próbowanie kolejnych polskich smakołyków wypełniło kolejny dzień wizyty w Polsce.

            A  w piątek…. nadszedł ostatni dzień  mobilności. Nasi goście odwiedzili Muzeum Ziemi Błońskiej i z zainteresowaniem wysłuchali historii naszego miasta. Następnie w Centrum Kultury odbyła się ceremonia zakończenia wizyty projektowej w Polsce. Rozdaniu certyfikatów towarzyszyły przepiękne występy zespołu ,,Tęcza” z Radzikowa, który zaprezentował tradycyjne polskie tańce i piosenki. Wystąpili również uczniowie naszej szkoły. Przygotowali oni niezwykle pomysłowy pokaz mody ekologicznej. Zaprezentowali również spektakularny taniec z flagami, a uroczystość zakończył polonez. Po powrocie do szkoły nasi partnerzy mieli okazję skosztować tradycyjnych polskich dań, przygotowanych przez rodziców i uczniów. Cóż to była za uczta! Trzeba przyznać, że polska kuchnia jest niezwykle smaczna,  a polska gościnność urzekająca.

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie potraw. Nasi goście bardzo je docenili, wszystko im  smakowało. Po rozkoszach kulinarnych przyszedł czas na pożegnalną zabawę w Centrum Sportu, gdzie udaliśmy się na integracyjną zabawę w kręgle, po kolejną porcję doskonałej zabawy.

          Trzeba przyznać, że nasze miasto wywarło na naszych gościach bardzo dobre wrażenie. Docenili zarówno Centrum Sportu jak i Park Bajka. Przede wszystkim jednak docenili tak zwany wkład ludzki, społeczność szkolną, władze naszego miasta, ludzi, którzy                                       w profesjonalny sposób przygotowali warsztaty oraz serdeczność i gościnność Polaków. Międzynarodowe projekty wymagają bardzo dużego nakładu pracy, ale korzyści z nich płynące, zdecydowanie to rekompensują. Poszerzanie wiedzy, w naszym wypadku ekologicznej i językowej, nawiązywanie znajomości i przyjaźni, przełamywanie bariery językowej, rozwój osobisty uczniów i nauczycieli, rozwój kompetencji kluczowych  to wartości bezcenne, a w Szkole Podstawowej nr 3 potrafimy o nie zadbać.

 

 

                                                                                                          Agnieszka Zimak

                                                                                                          koordynator projektu

 

 

 

 

 

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 3 im. Hugona Kołłątaja w Błoniu
    ul. 0krzei 3, 05-870 Błonie
  • (22) 731 95 56

Mapa

Napisz do nas

Jeśli masz jakieś pytania do naszej szkoły, wyślij wiadomość przy użyciu formularza kontaktowego.
Imię*:
Nazwisko*:
Twój e-mail*:
Pytania, uwagi*:
Proszę przepisać tekst z obrazka*:
wczytywanie danych z serwera, proszę czekać
* oznacza pole wymagane