ROK 2010/2011

IV GRA MIEJSKA - KOCHAM BŁONIE'2010

„Błonie, moje miasto rodzinne,

piękne zabytki, małe uliczki,

każdy powinien je znać” – słowa piosenki śpiewanej 7.10.2010 r. przez uczestników IV edycji Rajdu „Kocham Błonie” znakomicie oddają ideę tegorocznej imprezy, która dotyczyła Błonia – jego przeszłości i teraźniejszości. Celem przedsięwzięcia było kształtowanie poczucia związku z miastem rodzinnym.

Już po raz kolejny piąto- i szóstoklasiści z naszej gminy spotkali się, by w duchu walki fair play rywalizować o główną nagrodę, ale przede wszystkim wykazać się kreatywnością i umiejętnością pracy w zespole. Rozpoczęcie gry miejskiej nastąpiło w Centrum Kultury. Ośrodek po raz pierwszy gościł aż tyle osób – prawie trzystu uczniów, ich nauczycieli i rodziców, którzy otrzymali okolicznościowe znaczki z logo rajdu. Imprezę uświetnili zaproszeni goście: dyrektorzy szkół podstawowych – panie Magdalena Rak i Aldona Cyranowicz, przedstawiciele wydziału oświaty – pani Anna Grabarek i pan Włodzimierz Leduchowski oraz pan Dariusz Sitarski. Zabawę otworzył burmistrz Błonia pan Zenon Reszka, który od czterech lat obejmuje patronat honorowy nad przedsięwzięciem.

IV Rajd „Kocham Błonie” zorganizowali uczniowie klas I a, II b i III a z Gimnazjum nr 1 im. Hugona Kołłątaja pod kierunkiem nauczycieli – Marcina Kołoty, Ewy Ciołek i Iwony Krasnowskiej. Gimnazjaliści przygotowali 20 punktów kontrolnych i wiele ciekawych konkurencji. Uczniowie szkół podstawowych musieli m.in.: odczytać mapę, rozwiązać quiz, rozpoznać definicję rohatyny, przeliterować nazwę „Błoński Informator Samorządowy”, zaśpiewać piosenkę o Błoniu, obejrzeć fragmenty filmów nagrywanych w Błoniu („Książątko” z 1937 r. oraz „Ceremonia pogrzebowa” z 1984 r.), następnie rozpoznać miejsca, w których kręcone były wybrane ujęcia, a także ułożyć hasło na cześć patrona Gimnazjum nr 1. Pod szkołą można więc było usłyszeć radosne okrzyki: „Hugon to fajny gość, inne szkoły dostają od niego w kość”, „Hugona Kołłątaja bardzo kochamy i za dwa lata go przywitamy”. Dzięki tym zadaniom dzieci poszerzyły swą wiedzę np. o Mikołaju z Błonia, a także zetknęły się z Internetowym Muzeum Błonia, szukając w nim informacji na temat historii miasta.

Uczestnikom imprezy w ciągu 2 godzin towarzyszyły niezwykłe emocje, które mogli zaobserwować mieszkańcy miasta, spacerując po Błoniu tego dnia. Wszędzie dało się zauważyć podekscytowanych uczniów i nie mniej zaangażowanych nauczycieli.

Oto zwycięzcy: wśród klas piątych pierwsze miejsce zajęła 5 b ze SP nr 2, drugie – 5  z ZS w Bieniewicach, a trzecie – 5 a ze SP nr 1, natomiast wśród szóstoklasistów najlepsza okazała się klasa 6 a ze SP nr 1, na drugim miejscu znalazła się 6 a ze SP nr 2, zaś na trzecim – 6 c ze SP nr 1. Klasy, które wywalczyły pierwsze miejsce, wygrały wycieczkę do kina, pozostali zwycięzcy w nagrodę otrzymali talony na pizzę do pizzerii „Mariola”.

Rajd współorganizowało Stowarzyszenie „O uśmiech ucznia”przy Szkole Podstawowej nr 2 im. J. Korczaka w Błoniu realizujące projekt „Kocham Cię, Błonie...” w ramach Priorytetu IX „Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach”, Poddziałanie 9.5 „Oddolne inicjatywy edukacyjne...”. Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Finansowo wsparli nas GKRPA oraz Rada Rodziców Gimnazjum nr 1 w Błoniu. Wszystkim sponsorom serdecznie dziękujemy za pomoc w realizacji przedsięwzięcia.

Mamy nadzieję, ze wszyscy świetnie się bawili, i obiecujemy, że spotkamy się za rok.                                                                                        Organizatorzy