Nawigacja

Aktualności Konkursy Godziny pracy biblioteki szkolnej. Regulamin Biblioteki Szkolnej Regulamin Wypożyczania Podręczników Szkolnych NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA Aneks do regulaminu wypożyczania darmowych podręczników

BIBLIOTEKA SZKOLNA

Aktualności

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Strony na Facebooku, które warto odwiedzić
Przedmioty szkolne
  • Katarzyna Dammicco, Trudny Język Polski – strona poruszająca problemy oraz ciekawostki związane z językiem polskim.
  • Anna Kaczmarczyk, Fizyka dla każdego – informacje z zakresu fizyki ukazane w przystępny sposób.
  • Tomasz Rożek, Nauka. To lubię – aktualności oraz ciekawostki ze świata nauki przydatne szczególnie w naukach ścisłych.

 

 

Profile na Instagramie, które warto odwiedzić
Przedmioty szkolne
  • Natalia Karczmarzyk (@mat_masterka) – sposoby rozwiązywania zadań matematycznych przedstawione w atrakcyjnej graficznie formie.
  • Filip Stanek i Jakub Stanek (@naukowcowdwoch.pl) – ciekawostki ze świata chemii, biologii i matematyki oraz rozwiązanie problematycznych zadań z chemii za pomocą krótkich filmików publikowanych w godzinach nocnych.
  • Wydział Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego (@ostatnidzwonekprzedmatura) – zagadnienia z zakresu chemii przydatne do matury.
  • Narodowe Centrum Kultury (@ojczysty_dodaj_do_ulubionych) – ciekawostki związane z językiem polskim promujące dbałość o poprawną polszczyznę.

 

Konta na TikToku, które warto odwiedzić:
Prosto ukazane trudne tematy
  • Joanna Skibińska (@migamyoficjalnie) – przyjazna i zrozumiała nauka polskiego języka migowego, tematy związane z kulturą osób głuchych oraz wiedza na temat osób słabosłyszących.
  • Monika Dubiel oraz Mikołaj Jabłoński (@vip_team_official) – życie codzienne osób z niepełnosprawnością wzroku ukazane w żartobliwy i sympatyczny sposób.
  • Łukasz Wala (@lukaswala) – codzienne życie młodego mężczyzny poruszającego się na wózku inwalidzkim przedstawione w przyjazny i ciekawy sposób.
Świat książek
  • Anna Sierakowska (@literackie_serce) – krótkie recenzje i rekomendacje książek oraz zabawne zachowania i przyzwyczajenia miłośników książek ukazane w dowcipny sposób.
Przedmioty szkolne
  • Michał Gerczak (@jakmowicpoangielsku) – nauka języka angielskiego zaprezentowana w prostej i przystępnej formie. 
  • Kornelia Duda (@szachmat.korneliaduda) – klarowne i nieskomplikowane rozwiązywanie zadań matematycznych.

 

 

 

Jak budować relacje?  9 rekomendacji dla dzieci i młodzieży

Propozycje książkowe dotyczące emocji dzieci i młodzieży oraz budowania relacji.

6+

Skunks i Borsuk (#1). Skunks i Borsuk

Skunks i Borsuk (#1). Skunks i Borsuk

AmyTimberlake
Ilustracje: Jon Klassen
Mamania

ISBN: 9788366750456

Trudny współlokator

Gdy do Borsuka, zajętego „WAŻNĄ PRACĄ NAD KAMIENIAMI” wprowadza się zaproszony przez ciotkę Lulę, Skunks, uporządkowany świat naukowca lega w gruzach. Borsuk próbuje pracować w skupieniu – nieoczekiwany lokator natomiast notorycznie chce wciągać zaabsorbowanego badacza do rozmowy… Czy zwierzakom uda się dogadać – a może pomysł ciotki Luli okaże się zupełnie nietrafiony? Świetna, metaforyczna historia dla nastolatków, traktująca o akceptacji różnic, konieczności wzajemnego dopasowywania się do siebie, życia w grupie (rówieśniczej czy rodzinnej). Kunsztownie wydana.

 

 

Dzik Dzikus

Dzik Dzikus

Krzysztof Łapiński
Ilustracje: Marta Kurczewska
Agora SA

ISBN: 9788326833069

W sidłach konfliktu

Rewelacyjna powieść o relacjach dla uczniów klas IV-VI. Głównymi bohaterami historii są  mieszkańcy Lasu Kabackiego – tytułowy dzik o imieniu Dzikus, jego stado, zając Uchowski oraz … troll. Paskudny psotnik zakrada się do leśnej gęstwiny i wywołuje konflikty, próbując skłócić ze sobą mieszkańców. Łapiński w fantastyczny sposób obnaża mechanizmy działania plotki i pomówień – a jednocześnie proponuje na nie niezawodną kurację. To historia, która bawiąc, uczy, a ucząc, bawi. W mojej ocenie Dzik Dzikus jest bezsprzecznie najlepszą zeszłoroczną powiastką filozoficzną dla starszych dzieci!

 

 

 

 

5+

 

Mru Mru i jagoda

Mru Mru i jagoda

Kaisa Vasko, Anne Happonen, Natalia Wydawnictwo Widnokrąg Nordling
Ilustracje: Anne Vasko
Wydawnictwo Widnokrąg

ISBN: 9788395845376

Droga do celu

Niezwykle sympatyczne krótkie opowiadanie o przygodach dwójki niedźwiadków, Wielkiej i Mru Mru. Ulubionym przysmakiem Wielkiej są soczyste jagody, o których nieustannie myśli. Chcąc zdobyć upragniony posiłek, zabiera Mru Mru na leśną wędrówkę. Autorki picturebooka w nieskomplikowanej historyjce pokazują złożoność procesu podejmowania decyzji oraz dążenia do celu. Mru Mru i Wielka znacząco różnią się od siebie: gdy starszy niedźwiadek podąża prosto wybraną drogą i nie zauważa niczego wokół, młodszy zachwyca się światem, odkrywając nieznane oblicze lasu. Wartościowa pozycja do wykorzystania w rozmowach o różnorodności, rozmaitych możliwościach patrzenia na świat oraz o wzajemnym wsparciu.

 

9+

Skąd się biorą dzieci?

Marta H Milewska, Anka Wydawnictwo Tatarak Wiklińska, Marta H Milewska
Wydawnictwo Tatarak

ISBN: 9788363522735

 

Te trudne pytania

„Wścibski Leon” – bohater serii Marty H. Milewskiej, żądny wiedzy nastolatek – postanawia zbadać dziwne zachowanie rodziców, którzy niespodziewanie obwieszczają nowinę: w domu pojawi się „dzidzi”.  Chłopca najbardziej w całej sytuacji frapuje najstarsze pytanie świata: skąd właściwie biorą się dzieci? Przepytuje z tego wszystkich dorosłych w około, wprawiając ich w nielada zakłopotanie… Odpowiedzi, które Leon otrzymuje są zabawne – zupełnie inaczej odpowiada bowiem nauczyciel czy babcia, a inaczej kumpel. Nie obędzie się również bez charakterystycznych słów-kluczy takich jak: „bocian”, „kapusta”, „tenteges”, „seksowanie” czy „rozmnażanie bezpłciowe”. Całość narracji utrzymana jest jednocześnie w taktownym i humorystycznym (!) tonie oraz zwieńczona rozczulającym finałem.

 

 

 

Propozycje książkowe dla uczniów na wakacje.

 

Wyjaśnij to, Lotko!

Wyjaśnij to, Lotko!

Martyna Skibińska
Ilustracje: Martyna Skibińska
Dwie Siostry

ISBN: 9788381500715

10+

Śledztwo na wesoło

Wyjątkowo zabawna detektywistyczna opowieść polskiej autorki. Tytułowa bohaterka – sprytny, zaczytany w kryminałach mol książkowy, będący całkowitym przeciwieństwem swojej siostry – wpada w tarapaty, a funkcjonowanie całej społeczność szkolnej zostaje sparaliżowane. Czy Lotce uda się wyjść z opresji? Czy metody uwielbianego przez nią literackiego inspektora Mrocka jej pomogą? Wyjaśnij to, Lotko! ma sporą szansę spodobać się szerszemu gronu młodych odbiorców dzięki niekonwencjonalnemu ujęciu szkoły oraz humorystycznej warstwie powieści. Wątki szkolnej klątwy, strasznego kuratorium oraz goście z Wysp Owczych tworzą kryminał w zakrzywionym zwierciadle.

Wykończ tę książkę. Jak zakumplować się z książką z obrazkami

Wykończ tę książkę. Jak zakumplować się z książką z obrazkami

Keri Smith
Wydawnictwo Marginesy

ISBN: 9788366671560

Czytelnicze inspiracje

Autorka kultowego Zniszcz ten dziennik wraca z nową propozycją – również interaktywną, choć opartą na zupełnie innych założeniach. Smith odsłania niejako sekretne życie książki – opisuje ją jako przyjaciółkę każdego użytkownika, która chce być czytana, kochana i używana. Autorka chce zachęcić dzieci do kontaktów z książką – do jej podrzucania, dotykania (również palcami stóp), mrugania, wąchania czy smakowania. Propozycje tych interakcji nie są jednak związane z niszczeniem egzemplarza. Wykończ tę książkę bardzo dobrze sprawdzi się jako punkt wyjścia do rozmaitych bibliotecznych aktywności. Warto przeczytać dzieciom ten tytuł jeszcze przed wakacjami i zachęcić ich do twórczych zabaw z książkami. Pozycja z dużą liczbą czytelniczych inspiracji.

Zyg-zyg marchewka

Zyg-zyg marchewka

Katarzyna Ryrych
Literatura

ISBN: 9788376726014

14+

Wycieczka w przeszłość

Kontynuacja Denim blue i zdecydowanie najciekawsza polska ubiegłoroczna realizacja dla młodzieży osadzona w latach 80. XX wieku. Zyga – nastolatek, który niebawem ukończy szkołę – stoi przed wieloma trudnymi wyborami. Co ma dalej robić w życiu? Jak ułoży się jego relacja z Czarną Owcą? Czy chłopak nie pożałuje swoich decyzji? Powieść oddaje w fantastyczny sposób specyficzny klimat epoki PRL-u: niedostępność towarów, nierówności klasowe, historię formowania się opozycji i jej przeciwstawiania się komunistom. Wielka historia toczy się jedynie na marginesie kart książki – w urwanych rozmowach ojca z synem. Autorce udało się jednak sprawić, że Zygi jest postacią bliską współczesnemu nastolatkowi: podobnie jak on ma wątpliwości co do własnych wyborów życiowych, jest zazdrosny, wybuchowy, przeżywa rozczarowania i nie zawsze jest z siebie dumny. Warto zwrócić uwagę na tę powieść i zachęcić młodzież, aby po nią sięgnęła.

Bjørn Sortland, Timo Parvela

Bjørn Sortland, Timo Parvela

Bjørn Sortland Timo Parvela
Ilustracje: Pasi Pitkänen
Wydawnictwo Widnokrąg

ISBN: 9788395844195

11+

W kosmicznej przestrzeni

Doskonałe zwieńczenie świetnej ubiegłorocznej serii, która w krótkim czasie stała się bestsellerem na całym świecie. Historia autorstwa najpopularniejszego fińskiego pisarza dla dzieci Tima Parveli pisana w duecie z Bjørnem Sortlandem opowiada o bohaterach, którzy ruszają w kosmiczną przygodę. Postacie znane czytelnikom z poprzednich części (Joni, Ari, Marie i Olivia) w szóstej odsłonie stają oko w oko z ostatecznym zagrożeniem. Kto znalazł się w tajemniczej kapsule? Jaka jest prawdziwa siła Szeptaczy? Finał całej historii zestawiony z jej poszczególnymi elementami jest zaskakujący. Świetne połączenie elementów powieści przygodowej, science-fiction tudzież dystopii.

Nuka: owczarek węgierski na polskich nizinach

Nuka: owczarek węgierski na polskich nizinach

Maciej Krella-Moch, Aneta Dobosiewicz
Tandem

ISBN: 9788382333022

8+

Na tropie przygody

Czytelnicza gratka dla fanów książki Marcina Pałasza Sposób na Elfa, przedstawiająca świat widziany oczami Nuki – tytułowego owczarka węgierskiego – który dostaje się pod opiekę sympatycznej pary z wielkiego miasta. Każdy z 10 krótkich rozdziałów jest opisem jednej przygody suczki: szczenię uczy się załatwiać potrzeby fizjologiczne na zewnątrz, wybiera się na ryby, odwiedza weterynarza i gubi się w wielkim mieście. Każda z historii okraszona jest dużą dawką humoru – przygody Nuki są proste, ale jednocześnie zabawne i urocze. Duże litery, lekka fabuła, sympatyczne ilustracje psich perypetii – Nuka to dobra lektura na wakacje.

Czarny Maciek i wenecki starodruk

Czarny Maciek i wenecki starodruk

Dariusz Rekosz, Ola Makowska, Dariusz Heraclon International Rekosz
Tandem

ISBN: 9788382331141

8+

W szkole i w napięciu

Wznowienie detektywistycznej opowieści Dariusza Rekosza. Tytułowy główny bohater wraz z rezolutną Kasią i przyjacielem zakładają klub detektywistyczny. Początkowe śledztwo w sprawie skradzionych baterii doprowadza ich do znacznie poważniejszej zagadki… Rekosz świetnie trafia w gust współczesnej młodzieży
– już w pierwszej scenie obserwujemy głównego bohatera znudzonego lekcją gramatyki. Chłopiec zamiast zgłębiać zawiłości językowe woli grać w elektroniczne sudoku. W dalszej części historii okazuje się, że przygoda może się kryć poza ekranem cyfrowych gadżetów. Wartka akcja i nawiązania do nastoletnich problemów z pewnością przyciągną do książki młodych czytelników.

Niezwykły chłopiec

Niezwykły chłopiec

Tracey Philips, Mike Mayhew, Karolina Heraclon International Mayhew, Tracey Podlipna
Tandem

ISBN: 9788382332155

8+

Narodziny legendy

Gratka dla miłośników świata rycerskich opowieści zafascynowanych arturiańskimi legendami. Nowa seria wydawnicza osadzona w świecie Merlina, Artura, Ginerwy i Lancelota. Pierwsza z serii historia – Niezwykły chłopiec – pokazuje sylwetkę młodego Merlina, który nie jest czarnoksiężnikiem, a jedynie dzieckiem
o potężnym magicznym potencjale. Jakie przygody spotkają tego tytułowego bohatera, zanim osiągnie pełnię mocy? Fantastyczna klasyka dla dzieci, opowiedziana na nowo i wciągająca młodego czytelnika w literackie uniwersum kulturowej tradycji. Świetna reaktywacja arturiańskiego mitu.

,,,,,,,

 

 

 

Drodzy Rodzice i Uczniowie,

w związku z brakiem dostępu do książek papierowych w bibliotece szkolnej, podaję Wam kilka adresów z

WOLNYM DOSTĘPEM i BIBLIOTEKAMI CYFROWYMI

 

WolneLektury.pl

Znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i iPhone). Projekt fundacji Nowoczesna Polska.

Lektury.gov.pl

Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki. Projekt realizowany w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

Polona.pl

Największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Zawiera stare książki oraz inne zdigitalizowane zbiory. Większość z nich należy do domeny publicznej, więc są darmowe.

OFERTY FIRM

Legimi

Legimi to usługa oferująca dostęp do tysięcy ebooków w ramach abonamentu, zarówno na smartfonach, jak i czytnikach. Z uwagi na zamknięcie szkół serwis przygotował 20 tytułów dedykowanych uczniom w różnym wieku. Każdy może wybrać jedną darmową książkę.

Wystarczy wpisać na stronie Legimi kod czytamy, a następnie zarejestrować się w serwisie Legimi i pobrać aplikację. Po zalogowaniu w niej lektura znajdować się będzie na wirtualnej półce. Kod wykorzystać można do 31 marca, ale książka będzie przypisana do konta bez ograniczeń czasowych.

EMPIK PREMIUM BEZPŁATNIE NA 60 DNI

Empik przygotował promocyjny dostęp do bazy 11 tysięcy e-booków i audiobooków dostępnych w ramach aplikacji Empik Go dostępnej na Androida i iPhone’a.

Jak skorzystać z promocji?

  1. Na stronie https://www.empik.com/czas-w-domu podaj adres e-mail, na który zostanie przesłany kod.
  2. Otrzymany kod wprowadź na stronie: https://www.empik.com/premium/kupon
  3. Zarejestruj się lub zaloguj (jeżeli masz już tam konto) na empik.com.
  4. Aktywuj usługę Empik Premium.
  5. Pobierz aplikację Empik Go na smartfona i zaloguj się.

Nie jest wymagane podanie danych karty kredytowej i po zakończeniu okresu promocyjnego użytkownik nie zostanie obciążony opłatami.

PUBLIO – DARMOWE EBOOKI

Publio to księgarnia internetowa. Oferuje ponad 100 ebooków za darmo. Jednak są to głównie lektury należące do domeny publicznej i poradniki.

WYDAWNICTWO SQN – EBOOK ZA ZŁOTÓWKĘ

Wydawnictwo SQN przez 14 dni będzie oferowało jeden ebook dziennie za złotówkę. Adresy sklepów to SQNStore.pl oraz LaBotiga.pl.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tegorocznym laureatem literackiej Nagrody Nobla został Kazuo Ishiguro. Jego wygrana to spore zaskoczenie. 

Kazuo Ishiguro

  • Ishiguro jest Brytyjczykiem pochodzenia japońskiego. Jego najsłynniejszym dziełem są "Okruchy dnia", przeniesione na ekran przez Jamesa Ivory'ego
  • W uzasadnieniu Akademia podkreśliła, że w swych powieściach "obnaża otchłań kryjącą się pod naszym złudnym poczuciem połączenia ze światem"
  • – Gdyby połączyć Jane Austen i Franza Kafkę, ma się Kazuo Ishiguro w pigułce – komentowała sekretarz nagrody
  • Faworyci bukmacherów, czyli Haruki Murakami, Adonis czy Margaret Atwood, w tym roku bez nagrody

W rozmowie z BBC Ishiguro powiedział, że przyznanie literackiej nagrody Nobla jest "oszałamiająco pochlebne". - To wspaniały zaszczyt, głównie dlatego, że oznacza, że podążam śladem najwybitniejszych autorów, jacy kiedykolwiek żyli. To olbrzymie wyróżnienie.

Ishiguro dodał także, że ma nadzieję, że nagroda Nobla "zmieni coś na lepsze". - Świat jest w bardzo niepewnych czasach, mam nadzieję, że wszystkie tegoroczne noble będą pozytywną siłą. Będę ogromnie poruszony, mogąc stać się jej częścią.

- Kazuo Ishiguro to znakomity i uznany pisarz, dla którego historia jest źródłem inspiracji - powiedział w rozmowie z PAP dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski. Jak dodał, tegoroczny laureat literackiej Nagrody Nobla stawia pytania ważne i wciąż aktualne.

Kazuo Ishiguro "Okruchy dnia" 

 

Brytyjski Japończyk

Urodzony w Japonii a mieszkający w Londynie Kazuo Ishiguro uznany został przez magazyn "The Times" za jednego z pięćdziesięciu najważniejszych brytyjskich pisarzy od 1945 roku. Jego pierwsza powieść to "Pejzaż w kolorze sepii", wydana w 1982 r. Ta i następna jego książka - "Malarz świata ułudy" z 1986 roku - rozgrywają się w Nagasaki kilka lat po II wojnie światowej. Za drugą powieść pisarz otrzymał w 1986 roku Whitebread Award.

Największą sławę przyniosła mu nagrodzona Bookerem powieść "Okruchy dnia". W 1993 roku James Ivory zrealizował na jej podstawie głośny film pod tym samym tytułem z Anthony Hopkinsem w roli głównej. Do Bookera Ishiguro nominowany był też w 2005 roku za powieść "Nie opuszczaj mnie".

Inne jego powieści to m.in. "Niepocieszony" (1995), "Kiedy byliśmy sierotami" (2000), "Pogrzebany olbrzym" (2015) i tom opowiadań "Nokturny" (2009). Ostatnią jak dotychczas książką pisarza jest wydana w 2015 roku powieść "Pogrzebany olbrzym".

- Gdy byłem młodszy, pisanie powieści miało wiele wspólnego z moimi własnymi wspomnieniami. Zbudowałem w wyobraźni obraz Japonii z nostalgicznych, dziecięcych wspomnień. Potem zdałem sobie sprawę, że nawet te niedoskonałe, ale cenne echa pamięci się zacierają. Moje pierwsze powieści były próbami uchwycenia tego świata w książce, zachowania tej "mojej Japonii", nim zniknie. Tak więc naturalne było, że moi narratorzy patrzą wstecz na swoje życie. Ale z czasem zafrapowały mnie inne aspekty pamięci - co i dlaczego ludzie ukrywają albo zakłamują w swojej przeszłości, także sami przed sobą. Teraz najbardziej fascynuje mnie, jak pamiętają społeczeństwa. Trochę flirtowałem z tą tematyką w przeszłości, ale do końca nigdy jej nie zgłębiłem. Niektórzy moi narratorzy mogli być uznawani za reprezentantów całych narodów w momentach dziejowej zmiany. Ale sposób, w jaki pamięta i zapomina społeczeństwo, jest zupełnie różny od tego, jak to się dzieje u jednej osoby. W społeczeństwie jest wielu ludzi, którzy mają interes w tym, żeby walczyć o sprawy pamięci, bo kontrolując przeszłość, decyduje się o tym, co stanie się wkrótce - mówił w wywiadzie dla "Przeglądu".

W tym samym wywiadzie Ishiguro mówił o roli literatury: - Moim zdaniem, dziennikarstwo i kino dokumentalne osiągnęły duży stopień wyrafinowania i spełniają swoją funkcję bardzo dobrze. Pisarzowi szalenie trudno z nimi konkurować - my pracujemy nad powieścią trzy, cztery lata, wychodzi na rynek rok później, a tłumaczenie nawet dwa lata później. To strasznie nieporadny sposób reagowania na aktualne wydarzenia; może się okazać, że książka komentuje zjawisko, które już przeminęło. Jeśli chciałbym coś skomentować, naturalną drogą jest publikacja w gazecie. Siła literatury, według mnie, leży w tym, że potrafi przemawiać do różnych pokoleń. Dzisiaj mają dla nas znaczenie te dzieła, które traktują o czymś więcej niż o kwestiach ważnych dla danej epoki, mają jakiś uniwersalny temat. Problemy współczesnej Wielkiej Brytanii są ważne dla dzisiejszych Brytyjczyków, ale niekoniecznie dla innych nacji czy przyszłych pokoleń. Dlatego staram się wybierać tematy, które pojawiają się wielokrotnie, łączą ludzi różnych kultur, różnych generacji. Dlatego też raczej wybieram scenerię trochę odbiegającą od realiów, bo wtedy ludzie łatwiej dostrzegają metaforę i podobieństwa do siebie samych.

"Pogrzebany olbrzym" Kazuo Ishiguro

 

Tak opisywał swoją tożsamość: - Na pewno jestem w większym stopniu Brytyjczykiem. Tutaj chodziłem do szkoły, angielski jest moim językiem ojczystym. Ale wychowałem się w bardzo tradycyjnej japońskiej rodzinie. Nie zachowywaliśmy się jak normalni imigranci, ale raczej goście, bo żyliśmy w przekonaniu, że lada chwila wrócimy do Japonii. Dlatego wszelkie obyczaje Anglików postrzegałem oczyma moich rodziców. "Japońskiego myślenia" uczyłem się instynktownie. Ale była też kwestia spojrzenia na wojnę - ja reprezentowałem punkt widzenia ludzi, którzy ją przegrali. Moi rodzice byli nastawieni bardzo antywojennie. A w Anglii, w której dorastałem, dzieciaki najchętniej bawiły się w wojnę i zdarzało mi się czytać komiksy, w których wrogami byli Japończycy. To też mnie trochę izolowało od reszty. Pod wieloma względami miałem typowo angielskie dzieciństwo, ale japońskie wychowanie odcisnęło też swoje piętno.

 

W Polsce ukazały się wszystkie powieści Ishiguro: "Pejzaż w kolorze sepii", "Malarz świata ułudy", "Okruchy dnia", "Niepocieszony", "Kiedy byliśmy sierotami", "Nie opuszczaj mnie" i najnowszy "Pogrzebany olbrzym", a także zbiór opowiadań "Nokturny".

 

 

Literacka Nagroda Nobla

Literacka Nagroda Nobla przyznawana jest od 116 lat. Jej polscy laureaci to Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz i Wisława Szymborska. Cztery razy wyróżniono nią dwie osoby jednocześnie, a siedem razy w ogóle nie wyłoniono laureata. Wśród 112 nagrodzonych pisarzy znalazło się 14 kobiet. W zeszłym roku literacką Nagrodę Nobla za "tworzenie nowych form poetyckiej ekspresji w ramach wielkiej tradycji amerykańskiej pieśni" otrzymał Bob Dylan.

 

..........................................................................................................................................................................................................

Ostatnie nowości zakupione przez Bibliotekę Publiczną

 

Chata Zespół ojca Ręczna robota
Turkusowe szale Okiem Stańczyka Fałszerze pieprzu ...
   

 

 

 

 

 

 

 

......................................................................................................................................................................................................

W sobotę 20.05.2017r. odbyła się wycieczka do Warszawy na Targi Książki. Chętni uczniowie mogli zakupić interesujące nowości oraz zdobyć autografy znanych i lubianych autorów.Nie zabrakło też wywiadów i cennych warsztatów związanych z książkami. 

 

........................................................................................................................................................................................................................

Uwaga!

5 pażdziernika biblioteka szkolna organizuje wyjście do Biblioteki Pedagogicznej na  cykiliczne spotkanie autorskie z p. Mariolą Pryzwan.Autorka biografii zapozna nas z sylwetką słynnnej poetki polskiej- Marii Pawlikowskiej Jasnorzewskiej.

Zapisy chętnych u p.A.Bronisz

 

 

 

 

 

.........................................................................................................................................................................................................................

BOB DYLAN LAUREATEM LITERACKIEJ NAGRODY NOBLA 2016

Bob Dylan

 

 

Bob Dylan dostał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Dylan – piosenkarz, poeta, kompozytor, bard – to ikona współczesnej kultury amerykańskiej. Dostał Nobla za „stworzenie nowego, poetyckiego wyrazu wewnątrz całej amerykańskiej tradycji muzycznej” – napisano w uzasadnieniu.

– Bob Dylan to wielki poeta, uosobienie tradycji - tłumaczyła sekretarz nagrody Sara Danius po ogłoszeniu laureata. – Od 54 lat wymyśla siebie na nowo, tworzy dla siebie nowe tożsamości. Jeśli dopiero zapoznajesz się z jego twórczością, warto przeczytać, a właściwie posłuchać jego albumu „Blonde on blonde” z 1966 roku. Mnóstwo klasyków, to wyjątkowy przykład tego, jak on rymuje, w jak obrazowy sposób pisze - mówiła Danius.

Bob Dylan. Jednym z największych poetów XX wieku
„Bob Dylan jest jednym z największych poetów XX wieku. Jednak jako kandydat do Literackiej Nagrody Nobla był brany pod uwagę z pewnym przymrużeniem oka jedynie dlatego, że dostojeństwo tej nagrody kłóciło się z wizerunkiem artysty wywodzącego się z dziedziny kultury tradycyjnie uznawanej za niższą. Trzeba jednak pamiętać, że Bob Dylan jest pisarzem uniwersalnym, który rozpoczął swoją karierą pod znakiem ogromnego zaangażowania politycznego i społecznego, by zdając sobie sprawę z ryzyka utracenia dotychczasowej publiczności, stać się następnie w swoich tekstach głębokim lirykiem egzystencjalnym.
Nagroda dla Boba Dylana jest dowodem, że przemiany, jakie nastąpiły w kulturze światowej w przeciągu ostatniego półwiecza, niwelujące podział na kulturę wysoką i niską, zostały oficjalnie usankcjonowane.
Nie spodziewałem się, że kiedyś werdykt noblowski mnie tak ucieszy” – komentował na gorąco szef działu Kultura „Newsweeka” Piotr Bratkowski.

 

 

 

 

........................................................................................................................................................................................................................

 

 

Swietłana Aleksijewicz laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 2015 roku

 

 

 

                Jeszcze przed ogłoszeniem werdyktu białoruska pisarka i dziennikarka Swietłana Aleksijewicz była wymieniana przez szwedzkich krytyków jako główna faworytka do literackiej Nagrody Nobla. Krytycy największego szwedzkiego dziennika "Dagens Nyheter" podkreślali, że nadszedł moment, aby Akademia Szwedzka uhonorowała Noblem reportaż literacki.

                Według nich bezapelacyjnie mistrzynią tego gatunku jest urodzona na Ukrainie, a mieszkająca na Białorusi i pisząca w języku rosyjskim  Swietłana Aleksijewicz.

                Literacki Nobel dla Swietłany Aleksijewicz byłby, jak pisała dzisiaj szwedzka gazeta, ukłonem w stronę twórczości Ryszarda Kapuścińskiego, także dziennikarza i reportażysty. "Dagens Nyheter" zaznaczał, że źródła w Akademii Szwedzkiej jednoznacznie twierdzili, że Kapuściński miał otrzymać Nagrodę Nobla w 2007 r. W styczniu tegoż roku jednak zmarł, a literackiego Nobla przyznano wówczas brytyjskiej pisarce Doris Lessing.

Pisarka otrzymała wiele międzynarodowych nagród, wśród nich National Book Critics Circle, nagrodę szwedzkiego Pen Clubu, Lipską Nagrodę Książkową na rzecz Porozumienia Europejskiego i Pokojową Nagrodę im. Ericha Marii Remarque'a. Została również odznaczona francuskim Orderem Sztuki i Literatury stopnia oficerskiego.

                Aleksijewicz urodziła się w 1948 r. w Stanisławowie, później z rodziną przeniosła się na Białoruś. Pracowała jako wychowawczyni w internacie, nauczycielka, dziennikarka. Aleksijewicz jest autorką wielu książek reporterskich, takich jak "Czarnobylska modlitwa", gdzie opisuje katastrofę elektrowni atomowej z perspektywy naocznych świadków; "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety" (Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus oraz Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego) – brutalnie szczera opowieść o radzieckim szowinizmie ukrytym pod powierzchnią fałszywej emancypacji; "Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka" (Nagroda im. R. Kapuścińskiego), będąca historią przemian gospodarczo-społecznych, jakie miały miejsce po upadku Związku Radzieckiego.

 

.......................................................................................................................................................................................................................

 

 

 

Literacka Nagroda Nobla 2014r.

          Patrick Modiano został tegorocznym laureatem Literackiej Nagrody Nobla - zadecydowała Szwedzka Akademia. Francuski prozaik został wyróżniony "za sztukę pamięci i dzieła, w których uchwycił najbardziej niepojęte ludzkie losy i odsłaniał świat czasu okupacji"
 

Patrick Modiano urodził się w 1945 roku  we Francji. W 1978 roku otrzymał najbardziej prestiżową nagrodę we Francji - Nagrodę Goncourtów - za wydaną także po polsku powieść "Ulica Ciemnych Sklepików". Oprócz niej ukazało się w Polsce pięć innych powieści pisarza. Ogłaszając wręczenie nagrody, sekretarz Szwedzkiej Akademii przyznał, że Modiano znany jest "bardzo dobrze we Francji", ale znacznie gorzej na całym świecie.





"Niezwykła aura to specjalność Patricka Modiano. Żadna z jego książek wydanych po polsku nie ma nawet 200 stron. Nieodmiennie pojawiają się w nich: motyw ojca (ojciec Modiano był ukrywającym się podczas wojny włoskim Żydem), niedopowiedzenia wszelkiej maści i mglistość, o której trudno nie powiedzieć, że jest poetycka. Modiano jest w tym znakomity" - pisaliśmy o francuskim twórcy w "Wyborczej"
przy okazji recenzji jego książki "Katarzynka".

Modiano uchodzi za mistrza prozy nastroju. Napisał także kilka scenariuszy filmowych - m.in. "Lacombe Lucien" (1974) dla Louisa Malle'a o małoletnim francuskim kolaborancie i "Bon voyage" (2003) Jeana-Paula Rappeneau o Francji podbijanej w 1940 r. przez Niemców.

O tym, że wzbogacił się właśnie o 8 mln koron szwedzkich (1,1 mln dolarów), pisarz dowie się z mediów. Szwedzkiej Akademii nie udało się z nim skontaktować przed ogłoszeniem nagrody.

 

Modiano przed ogłoszeniem nagrody był wymieniany wśród faworytów Akademii. Za jednego postawionego na niego funta można było wygrać dziesięć.


Jak poinformowali przedstawiciele Komitetu Noblowskiego, do Akademii wpłynęło w tym roku 210 spełniających warunki formalne nominacji. 36 twórców zostało nominowanych po raz pierwszy.

W 2013 roku nagrodę otrzymała kanadyjska mistrzyni krótkiej prozy
Alice Munro.. Rok wcześniej - chiński pisarz Mo Yan. Ostatnim poetą nagrodzonym Noblem był w 2011 roku Szwed Tomas Transtroemer, a dramaturgiem - Harold Pinter w 2005 roku.

 

 

 

 

 

 

 

 

Czytelnicy polecają!!!

Ruszyła druga edycja całorocznego konkursu "Czytelnicy polecają".

Biblioteka, dzięki wyborom uczniów, wzbogaciła się o następujące pozycje:

 

 

 

 

 

 

 

Miasto Kości - Cassandra Clarewrzesień

 

 

 

 

 

 

Miasto popiołów - Cassandra Clarepażdziernik

 

 

 

 

 

 

Miasto szkła - Cassandra Clarelistopad

Czekamy na następne głosy!

 

 

 

 

 


 

 

 

Nobel z literatury w roku 2013 dla Alice Munro 

 

 

Komitet Noblowski ogłosił, że tegoroczną laureatką literackiego Nobla została kanadyjka Alice Munro. To 13. kobieta, która dostała Nobla w tej dziedzinie. Munro to mistrzyni opowiadań, która niedawno ogłosiła, że zamierza przejść na pisarską emeryturę.

W Polsce ukazało się do tej pory dziewięć książek Alice Munro, w tym roku wydano jej "Drogie życie", "Miłość dobrej kobiety", "Przyjaciółkę z młodości" oraz "Taniec szczęśliwych cieni".

To jest wielka autorka, uprawiająca właściwie tylko jeden gatunek literacki, czyli opowiadania. Język jej opowiadań jest bardzo oszczędny, nie ma tam wielu ozdobników czy fajerwerków językowych, ale za tym mimo wszystko kryje się - i to jest wielki dar Munro - jakaś głębia i niezwykłe napięcie między bohaterami tych z pozoru prostych opowiadań.

- Trzeba mieć jednak wielki talent, aby w tak krótkiej formie zmieścić swoje myśli, świat przedstawiony, postaci bohaterów. Alice Munro robi to w sposób naprawdę mistrzowski - powiedział PAP Marcin Baniak, dyrektor ds. promocji Wydawnictwa Literackiego.
- Większość jej opowiadań toczy się w kanadyjskim regionie Ontario, pełnym małych miasteczek i rzek. Tam znajduje swoje tematy i swoich bohaterów, wszystko, co potrzebuje do swojej prozy. Jest mistrzynią opowiadania o micie romantycznej miłości. Przywołam cytat z jednej z jej powieści: "To był cud, to była pomyłka. To było coś, o czym marzyła, ale nie to, czego chciała". Pisze o zwyczajnych ludziach i wielkich uczuciach - dodał

- Myślę także, że Akademia Szwedzka, nagradzając Munro, chciała też docenić ten gatunek literacki, zauważyć niezwykłą rolę opowiadania, bo często jest to gatunek literacki trochę pomijany. W najbliższym czasie zamierzamy wydać kolejne dwa tomy opowiadań Alice Munro: "Księżyce Jowisza" i "Odcienie miłości" - zapowiedział Baniak.

 

   


 

 

 

 

 

Pażdziernik to Miesiąc Bibliotek Szkolnych

 

 

 

Zamiar biblioteki nie inny być powinien nad użyteczność.
Jeżeli więc tego się zakładający trzymać zechce,
trzeba iżby czytelników oświeceńszymi i lepszymi czyniła.
Ignacy Krasicki

Kto wymyślił takie święto?

W 1971 roku powstało Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarzy Szkolnych. Organizacja ta zajmuje się problemami bibliotek oraz bibliotekarzy szkolnych. I właśnie to Stowarzyszenie w 1999 roku zainicjowało Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych. Obchodzone jest w czwarty poniedziałek października. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych.

 

Bez porządnej biblioteki w porządnej szkole porządnie uczyć się nie da.
                                                                Jadwiga Andrzejewska

 

Co właściwie oznacza wyraz "biblioteka"?

Słowo pochodzi od greckiego bibliotheke (gdzie biblion albo biblos to księga, a theke - składnica) i oznacza zbiór książek oraz innych materiałów źródłowych. Biblioteka to instytucja społeczna, która gromadzi, przechowuje i udostępnia materiały biblioteczne oraz informuje o materiałach bibliotecznych swoich i obcych.

 

Najwcześniejsze informacje o bibliotekach mamy już z III tysiąclecia p.n.e. (Egipt, Chiny). Jedną z najstarszych znanych z wykopalisk była Biblioteka Assurbanipala w Niniwie z VII w. p.n.e. (wtedy Mezopotamia, obecnie teren Iraku).

Gdy komuś śni się biblioteka..

Widzieć albo być w niej - sukces, ale okupiony długotrwałym i ciężkim wysiłkiem.

 

Kiedy masz jakieś wątpliwości, idź do biblioteki.
                               Joanne Kathleen Rowling

 

 

 


 

 

 

 

Nauczyciel bibliotekarz ze Szkolnej Biblioteki Gimnazjum nr1 im. Hugona Kołłątaja serdecznie wita swoich czytelników

w Nowym Roku Szkolnym 2013/2014

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 


 

 

Uwaga!!!

          Serdecznie zapraszam chętnych do obcowania z dobrą książką w doborowym towarzystwie na wycieczkę na Stadion Narodowy. Odbywają się tam IV Warszawskie Targi Książki.

        Organizatorzy umożliwiają spotkania ze słynnymi ludźmi sztuki (pisarzami, dziennikarzami, aktorami, naukowcami). Swój udział potwierdzili między innymi :Piotr Adamczyk, prof. Jerzy Bralczyk, Joanna Chmielewska, Krzysztof Daukszewicz, Marta Fox, Rita Gombrowicz, Katarzyna Grochola, Marta Grycan, Małgorzata Gutowska-Adamczyk, Wojciech Jagielski, Tomasz Jastrun, Grzegorz Kasdepke, Jan Jakub Kolski, Marek Kondrat, Rafał Kosik, Hanna Krall, Stanisław Mikulski, Andrzej Mleczko, Anna Onichimowska, Maja Ostaszewska, Beata Pawlikowska, Andrzej Pilipiuk, Krystyna Sienkiewicz, Grażyna Szapołowska, Janusz Wiśniewski.

Całą listę sław można znaleźć na stronie internetowej www.targi-ksiazki.waw.pl

Wyjazd 18.05.13.(sobota), zapisy w bibliotece szkolnej, ilość miejsc ograniczona, wstęp w grupie bezpłatny.

Aneta Bronisz


 

 

Rok 2013 rokiem Juliana Tuwima

 

                             

 

 

     Wiersze Tuwima znamy wszyscy. Zanim nauczyliśmy się rozróżniać litery, rodzice i dziadkowie czytali nam jego wiersze. Kilka pokoleń wychowało się na „Lokomotywie”, „Rzepce”, „Słoniu Trąbalskim” i wielu, wielu innych utworach. Od przedszkola, przez wszystkie lata szkolne spotykamy się z twórczością tego poety. 

     Julian Tuwim urodził się 13 września 1894 r. w Łodzi, w rodzinie urzędnika bankowego. Matka od małego czytała mu najpiękniejsze wiersze polskie, zaszczepiając miłość do poezji i marzenia o niecodziennym życiu. Młody Julek uczył się w rosyjskim gimnazjum w Łodzi. Był zdolny, ale zdolności i inteligencja nie zawsze szły w parze z ochotą do odrabiania lekcji, toteż Julek często miewał oceny niedostateczne. Powtarzał szóstą klasę i to spowodowało, że zabrał się pilniej do pracy.

 

Niechaj potomni przestaną snuć

Domysły „w sprawie Tuwima”,

Bo sam oświadczam: mój gród – to Łódź,

To moja kolebka rodzima!

 

Niech sobie Ganges, Sorrento, Krym

Pod niebo inni wynoszą,

A ja Łódź wolę! Jej brud i dym

Szczęściem mi są i rozkoszą.

 

Tu, jako tyci od ziemi brzdąc,

Zdzierałem portki i buty,

Tu belfer, na czym świat stoi klnąc,

Krzyczał: „Ty leniu zakuty!”

                                                  Łódź

 

     Tuwim interesował się przyrodą (jego konikiem były zioła) i mechaniką, astronomią i magią. Wiecznie czegoś szukał, dociekał, robił doświadczenia w swoim domowym laboratorium. Porwany pasją eksperymentów o mały włos nie wysadził całej kamienicy przy ul. Andrzeja 40 w Łodzi, w której mieszkał z rodzicami. Młodociany sprawca, z poparzoną ręką, odwieziony został do lekarza, a jego skromne, lecz z wysiłkiem gromadzone laboratorium wylądowało na śmietniku.

 

Niebiańskich lśnień roztwory,

Bursztyny i fosfory,

Niedofiolety ciepłe

W przeźroczystym szkleniu wklęć

I alkohole sine,

Przez które widać śmierć,

I płomień w ciemnym płynie,

I promień w czarcim winie,

I ciężka blaska rtęć.

                                                      W Barwistanie

 

 

 

 

     Zamiłowanie do poezji budziło się długo. W wieku lat siedemnastu, w tajemnicy przed wszystkimi, zaczął pisać pierwsze wiersze. Wielki wpływ na młodzieńcze wiersze poety wywarła twórczość Leopolda Staffa. Poezja stała się jego żywiołem, talent, pasja, pracowitość, humor nie opuszczały go nigdy. Dwa lata przed maturą był już otoczony nimbem sławy, w całej szkole znany był z dowcipu i pomysłowości, zdolności w różnych kierunkach – prócz umiejętności zdobywania dobrych ocen. Po zdaniu matury w r. 1914 rozpoczął pracę jako tłumacz literatury rosyjskiej, pisał teksty do kabaretów. 

     Kruczy brunet o palących oczach, mocno zagiętym nosie, z ciemną myszką na lewym policzku, o orlej, natchnionej twarzy i wrażliwych ustach, typowy południowiec o wybuchowym temperamencie – oto portret Tuwima młodego, który w późniejszych latach stał się człowiekiem uroczym, wytwornym, ujmującym wszystkich serdeczną prostotą.

 

 

 A jak sobie wieczorem po ulicy chodzę,
 Z podniesionym kołnierzem przy wytartym palcie,
 Ja wiem, że nie masz celu mej codziennej drodze,
 Chyba: podeszwy zdzierać na szorstkim asfalcie;

 Jak sobie naprzód idę, młody i wspaniały,
 Jak wsadzę do kieszeni twarde, suche pięście,
 - To jakbym brzemię dźwigał, przewalam się cały:
 We mnie to się przewala me pijane szczęście!

                                                A jak sobie wieczorem...

 

 

     Znajomość ze Stefanią Marchwówną (poznali się w 1912 r.), przyszłą żoną, przeradza się w głębokie uczucie. Ono inspiruje poetę do napisania cyklu wierszy miłosnych. 30 kwietnia 1919 r. w Łodzi odbył się ślub Stefanii i Juliana.

 

 

Mimozami jesień się zaczyna,
Złotawa, krucha i miła.
To ty, to ty jesteś ta dziewczyna,
Która do mnie na ulicę wychodziła.

Od twoich listów pachniało w sieni,
Gdym wracał zdyszany ze szkoły,
A po ulicach w lekkiej jesieni
Fruwały za mną jasne anioły.

                                  Wspomnienie

 

 

 

     W 1916 r. podejmuje studia w Warszawie. Najpierw na Wydziale Prawa, potem na Wydziale Filozoficznym, gdzie studiuje polonistykę. Nawiązuje współpracę z czasopismami literackimi, wydaje pierwszy tom poezji „Czyhanie na Boga” (1918 r.).

 

Liryzm przedziwny. Liryzm chwil.

Css...Czeka dusza na zdarzenie,

Na nieuchwytne „coś...” (wzruszenie

I styl odczuwań, ton i styl...)

 

A potem – słowo. Pierwsze z słów

Zwykle jak błysk przez myśl przechodzi

I w samo sedno stylu godzi,

I każe duszy: dalej mów!

 

A wtedy – wicher! Wtedy – szał!

Mus i tyrański rozkaz chwili!

A potem – spokój. Skroń się chyli

I jeno łkałbyś... słodko łkał...

                                         Jak wiersz powstaje

 

     Tuwim jako jeden z założycieli pracuje w redakcji miesięcznika „Skamander”, od którego nazwę przyjmuje grupa poetycka. Należeli do niej Jan Lechoń, Antoni Słonimski, Kazimierz Wierzyński, Jarosław Iwaszkiewicz. Skamandryci opiewali codzienność, tłum, miasto. Pisali o szarym człowieku, dla prostych ludzi, używając często potocznego języka. Tuwim jest poetą codzienności – opisuje w swych wierszach najzwyczajniejsze przedmioty (buty, kredens, gazetę) i czynności (golenie, picie mleka). Jego wiersze porywają świeżością, urzekają pięknem rzeczy dnia codziennego.

 

 

A w maju

Zwykłem jeździć, szanowni panowie,

Na przedniej platformie tramwaju!

Miasto na wskroś mnie przeszywa!

Co się tam dzieje w mej głowie:

Pędy, zapędy, ognie, ogniwa,

Wesoło w czubie i w piętach,

A najweselej na skrętach!

                                           Do krytyków

 

 

     Do wybuchu II wojny światowej Tuwim dużo tworzy, wydaje, działa w Związku Literatów Polskich. W 1936 r. powstaje wybitny poemat satyryczny „Bal w Operze” (wydany – z uwagi na cenzurę – dopiero po dziesięciu latach). Kiedy w 1938 r. Tuwim ogłosił drukiem swoje wiersze dla dzieci, przepełnione humorem i dowcipem, zadziwił wszystkich czytelników: dorosłych i dzieci. Nikt tak jeszcze dla nich nie pisał. To była wspaniała zabawa. Sam tłumaczył się, że dowcip tak go rozsadza, iż musi dać upust pisząc książeczki dla dzieci. Wierszy dla dzieci napisał koło czterdziestu, zatem ilościowo stanowią one niemal margines jego pisarstwa, margines jednak znakomity.

 

 

Był sobie słoń wielki - jak słoń.
Zwał się ten słoń Tomasz Trąbalski.
Wszystko, co miał, było jak słoń!
Lecz straszny był Zapominalski.

Słoniową miał głowę i nogi słoniowe,
I kły z prawdziwej kości słoniowej,
I trąbę, którą wspaniale kręcił,
Wszystko słoniowe - oprócz pamięci.

                                   Słoń Trąbalski
 

 

     We wrześniu 1939 r. opuszcza wraz z żoną Warszawę. Udaje się do Paryża, potem Brazylii, w końcu do USA. Na emigracji zaczął pisać liryczno-epicki poemat „Kwiaty polskie”. Tęskni za rodzinnym domem i chce wrócić do kraju po zakończeniu wojny.

 

 

 

 

Ojczyzną moją jest łan,

Łan Polski, prostej, serdecznej.

Niech mi pozwoli Pan

W nim znaleźć spoczynek wieczny.

 

Ojczyzną moją jest dom,

Kochany dom rodzicielski,

Przytułek cichym snom

Młodości sielskiej – anielskiej.

 

Patrzę, strudzony śród dróg,

W oczu twych błękit przeczysty,

I jest w nich wszystko: i Bóg,

I Polska, i dom ojczysty.

                                                     Ojczyzna

 

 

     W czerwcu 1946 r. powraca z żoną do Warszawy. Tuwimowie adoptują córkę, Ewę. Dopiero w 1949 r. wydaje „Kwiaty polskie”. Większą część roku spędzał poeta w swej posiadłości w Aninie. Latem niechętnie opuszczał Warszawę, był człowiekiem lgnącym do miasta, nie zależało mu na obcowaniu z przyrodą.

 

Zażenowany swym anielstwem

Udaję (dosyć źle) człowieka.

I serce, aż nieludzko czerstwe,

Zacinam w samotności. Czekam.

                                                             Oczekiwanie

 

     Tuwim kochał zwierzęta. O swoim ukochanym psie Dżonciu mówił, że jest najmądrzejszym pieskiem w Warszawie. Zapewniał przyjaciół, że jego pies wymawia wszystkie samogłoski bardzo wyraźnie, a potem je śpiewa - jest naprawdę wyjątkowy!

 

 

Mój piesek Dżoncio – oto go macie –

To mój największy w świecie przyjaciel.

 

Codziennie w kącie kanapy siadam

I z moim Dżonciem gadam i gadam.

 

Gadam i gadam, a Dżoncio milczy,

Lecz mnie rozumie piesek najmilszy.

                                                           Dżońcio

 

     Był nie tylko wspaniałym poetą, tłumaczem, satyrykiem oraz autorem tekstów piosenek (m.in. „Miłość ci wszystko wybaczy”, „Co nam zostało z tych lat”), ale także znawcą historii polszczyzny, pasjonatem słowa, miłośnikiem antyku, teatru i nauk ścisłych. Często wspominał swoją nieodwzajemnioną miłość do... matematyki. Znany był i ceniony jako bibliofil, który nie tylko zbiera książki i doskonale się na nich zna, ale zbiory swe kocha, obcuje z nimi i stale do nich zagląda.

 

 

 

 

Książka – rozpaczy mojej winna,

Rozkoszy, smutku i zachwytu,

Śmieję się nad nią, wzdycham, płaczę,

Książka – nowina pełna mitów

I starych słów, i nowych znaczeń.

                         Kwiaty polskie

 

     Był zapalonym kolekcjonerem, miał pasję zbierania wszelkiego rodzaju ciekawostek literackich, kalamburów, łamańców rymowych. Spod jego pióra wychodziły liczne dowcipne teksty, często w lapidarnej formie aforyzmów.

 

Gratulacje – najuprzejmiejsza forma zawiści.

Odpowiedzialność – to, co inni powinni ponosić.

Para – woda w natchnieniu.

Pchła – owad, który zszedł na psy.

Pesymista – optymista z praktyką życiową.

Życie – okres czasu, którego pierwszą połowę zatruwają nam rodzice, a drugą dzieci.

 

 

     Julian Tuwim zmarł nagle 27 grudnia 1953 r. w Zakopanem. Pochowany został w Alei Zasłużonych na Powązkach w Warszawie. We wspomnieniach bliskich Tuwimowi ludzi pozostał ten poeta ludzkich nadziei jako „wielki czarodziej, alchemik żywego słowa, mag, niestrudzony dyrygent wielkiej orkiestry słów, wielki księżycowy ptak – ptak kolorowy, drapieżny i szlachetny”.

 

 

Taki to już los mój będzie,
Takie to już miłowanie:
Przywitanie, pożegnanie,
Pożegnanie, wspominanie....
Oczy twoje widzę wszędzie,
Oczy twoje mnie całują,
Z dali, z dali mnie miłują,
Z dali, z dali mnie żałują,
Nie przychodzą na wzywanie,
Jeno błyszczą, jak w legendzie,
W dali, w dali, zewsząd, wszędzie,
- Taki to już los mój będzie,
takie to już miłowanie:
Przywitanie.... pożegnanie....

                                            Los

 

     Najbliżej autora „Lokomotywy” można znaleźć się w Muzeum Literatury na warszawskim Rynku Starego Miasta. Znajduje się tu część księgozbioru poety, są jego ulubione filiżanki, pióro, listy, portret wykonany ręką Witkacego. Ciekawym eksponatem jest Insula Juliana – mapa wyspy w kształcie profilu Tuwima, prezent od Danuty i Szymona Kobylińskich. Wszystkie nazwy miejscowości to tytuły wierszy i książek poety.

     „Zmęczony burz szaleństwem..” Tuwim odpoczywa na ławce. Taki to pomnik zobaczymy w Łodzi, na ul. Piotrkowskiej. Można przysiąść obok poety i zatopić w jego magicznej poezji…

 

 

 

 

 

A jeżeli nic? A jeżeli nie?

Trułem ja się myślą złudną,

Tobą jasną, tobą cudną,

I zatruty śnię:

A jeżeli nie?

No to... trudno.

 

A jeżeli coś? A jeżeli tak?

Rozgołębią mi się zorze,

Ogniem cały świat zagorze

Jak czerwony mak,

Bo jeżeli tak,

No to... – Boże!!

                                       Jeżeli

 

 

 


 

 

 

MO YAN Tegoroczny laureat Literackiej Nagrody Nobla

 

Życiorys

Laureatem Literackiej Nagrody Nobla został chiński pisarz Mo Yan za "wizyjny realizm łączący opowieści ludowe, historię i współczesność". W Polsce opublikowano dotąd dwie jego powieści - "Kraina wódki" i "Obfite piersi, pełne biodra".


Mo Yan to pseudonim Guana Moye, urodzonego 17 lutego w 1955 roku w Gaomi w chińskiej prowincji Szantung (Shandong). Jego rodzice byli rolnikami. Podczas rewolucji kulturalnej Mo Yan jako 12-latek porzucił szkołę, najpierw pracował na roli, potem w fabrykach.W czasie rewolucji kulturalnej pracował w tłoczni oleju. W wieku 20 lat wstąpił do Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. Pisać zaczął w 1981r, a trzy lata później został wykładowcą na wydziale literatury w szkole wojskowej, a następnie uzyskał doktorat za pracę o twórczości Lu Xuna. Zanim w 2000 r. Akademia Szwedzka przyznała Literacką Nagrodę Nobla Gao Xingjianowi, Mo Yan był uważany przez znawców chińskiej literatury za najpoważniejszego kandydata do tego tytułu. Adaptacja jego powieści Klan czerwonego sorga była reżyserskim debiutem Zhanga Yimou (Czerwone sorgo), od tego filmu zaczęła się także kariera Gong Li.

Pisze świetne powieści, chińscy krytycy widzą w nim swojego Kafkę, amerykańskim kojarzy się z Faulknerem. Mo Yan zasłużenie został laureatem najważniejszej nagrody literackiej świata


Czytelnicy polecają

Oto propozycje książek, które warto przeczytać.Uczniowie sami je typują, a potem głosują na określoną pozycję.Wygrana lektura wzbogaca księgozbiór szkolny. W pażdzierniku jest to książka Ricka Riordana "Złodziej pioruna".Zachęcam do comiesięcznego udziału w konkursie CZYTELNICY POLECAJĄ.

Aneta Bronisz

 

 

 

 

Książki takie jak „Gra o tron” George’a R.R Marina na długo zapadają w pamięć. Tytuł rozpoczyna sagę „Pieśni Lodu i Ognia”, która obecnie składa się z czterech części, a piąta jest właśnie w przygotowaniu.

Na początku, trzeba powiedzieć, że tytuł jest bardzo złożony i obszerny, bo liczy on aż 780 stron! Świat przedstawiony przygniata nas swoją wielkością i różnorodnością. Akcja poprowadzi nas przez: pustynie, lasy, morza, rzeki, góry, wyspy, zamki, miasta, etc. Łatwo można się pogubić w lokalizacjach, na szczęście autor ułatwił nam czytanie i na końcu książki umieścił mapkę całego kontynentu.

Historia jest umiejscowiona w czymś w rodzaju średniowiecza, mamy tu rycerzy i królów, odbywają się turnieje rycerskie oraz wielkie uczty, a nauka dopiero raczkuje. Jednak nie zawsze było tak zwyczajnie, kraina ta pamięta czasy, kiedy po jej ziemiach chodziły olbrzymy, a na niebie królowały smoki, zaś medycynę z powodzeniem zastępowała magia. Niestety smoki i olbrzymy już dawno wyginęły, a magii podobno nigdy nie było. Czy aby na pewno? Powoli, kawałek po kawałku, będziemy odkrywać tajemnice Siedmiu Królestw. Zobaczymy piękne miasta oraz mroczne zakątki, będziemy brać udział w bitwach i ucztach, płakać, cieszyć się, modlić i umierać… A wszystko to w jednym miejscu!

Zatem witam was uroczyście w Siedmiu Królestwach i radzę zapiąć pasy, bo czeka was ostra jazda.

 

 

 

Maj 2009 - "Wiecie co, wcale nie chciałem być półkrwi. Nie prosiłem się o to, żeby być synem greckiego boga. Byłem zwyczajnym dzieckiem: chodziłem do szkoły, grałem w koszykówkę i jeździłem na rowerze. Nic szczególnego. Dopóki przez przypadek nie wyparowałem nauczycielki matmy. Wtedy się zaczęło. Teraz zajmuję się walką na miecze, pokonywaniem potworów, w czym pomagają mi przyjaciele, a poza tym staram się po prostu... przeżyć. Zrozumiecie to, jak przeczytacie opowieść o wszystkim, co stało się po tym, jak Zeus, bóg niebios, uznał, że ukradłem mu piorun - a rozgniewany Zeus to naprawdę spory problem!"

Czy Percy zdoła odnaleźć piorun, zanim rozpęta się wielka wojna bogów?

Co by było, gdyby olimpijscy bogowie żyli w XXI wieku? Co by było, gdyby nadal zakochiwali się w śmiertelnikach i śmiertelniczkach i mieli z nimi dzieci, z których mogliby wyrosnąć wielcy herosi - jak Tezeusz, Jazon czy Herakles?

Jak to jest być takim dzieckiem?

To właśnie się przydarzyło dwunastoletniemu Percy'emu  Jacksonowi, który zaraz po tym, jak dowiedział się prawdy, wyruszył w niezwykle niebezpieczną misję. Z pomocą satyra i córki Ateny, Percy odbędzie podróż przez całe Stany Zjednoczone, żeby schwytać złodzieja, który ukradł przedwieczną "broń masowego rażenia" - należący do Zeusa piorun piorunów. Po drodze zmierzy się z zastępami mitologicznych potworów, których zadaniem jest go powstrzymać. A przede wszystkim będzie musiał stawić czoła ojcu, którego nigdy wcześniej nie spotkał, oraz przepowiedni, która ostrzegła go przed... Ale o tym już przeczytasz w książce.

Wyobraźcie sobie uśmiech po tym, jak dostaliście w twarz. I tak przez dwadzieścia cztery godziny na dobę. Na tym polegało ukrywanie Żyda.

Takimi słowami zwraca się Śmierć do czytelnika. Śmierć, która jest zmęczona. Śmierć, której dusze zmarłych nie mieszczą się już w ramionach. Ciężko unosi stopy, biega po Europie, która ogarnięta jest piekłem. W tym piekle jest ogień, jest ból, jest nienawiść. Jest też Adolf Hitler, są Żydzi, są naziści. Za to nie ma nadziei. Każdy dzień jest spalony żywcem, wije się w cierpieniu. Czy można w nim znaleźć choć chwilę ukojenia…?

 

 

W erze cyfryzacji prawie każdego elementu codziennego życia w tomie Felix, Net i Nika oraz Bunt Maszyn, Rafał Kosik zatrzymuje się […] na dłuższy moment na kwestii sztucznej inteligencji. Jakkolwiek rozważania na ów temat toczyły się tu i tam; w literaturze i filmie, spostrzeżenia zawarte w tekście i kierunek, w jakim zmierza buntownik z wyboru, imć Konpopoz może zaskoczyć niejednego wielbiciela serii “Matrix” i “Terminator”. Kosik rezygnuje z natychmiastowego i oczywistego konfliktu człowiek – maszyna, zastępując go czymś sprytniejszym…

 

 

 

 


 

 

 

Czytelnicy polecają.

 

W listopadzie wygraną pozycją, w drodze głosowania, okazała się druga część trylogii Rica Riordana "Morze Potworów".Możecie już ją wypożyczać.

Oto krótki wstęp.

Siódma klasa była dla Percy'ego Jacksona wyjątkowo spokojna. Żaden potwór nie przedostał się na teren jego nowojorskiej szkoły. Ale kiedy niewinna gra w zbijanego z kolegami z klasy zmienia się w śmiertelną rozgrywkę z brutalną bandą olbrzymów-ludożerców...sprawy przyjmują paskudny obrót. Niespodziewana wizyta Annabeth, przyjaciółki Percy'ego, oznacza kolejne złe wieści: magiczna granica broniąca Obozu Herosów została zniszczona przez truciznę podrzuconą przez tajemniczego wroga. Jeśli lekarstwo nie znajdzie się na czas, jedyna bezpieczna przystań dla herosów przestanie istnieć.

 

 

Grudzień zaowocował trzecią pozycją trylogii Rica Riordana "Klątwa Tytana"

 

Kiedy Percy Jackson dostaje od swojego najlepszego kumpla Grovera pilną wiadomość z prośbą o pomoc, natychmiast przygotowuje się do walki. Przyjaciele ruszają na ratunek i odkrywają, że Grover spotkał kogoś wyjątkowego: dwoje potężnych dzieci półkrwi o nieznanym pochodzeniu. Ale to nie wszystko, co ich czeka. Król tytanów, Kronos, uknuł najbardziej podstępny ze swoich planów, a młodzi herosi mają być jego ofiarami. Nie tylko oni są w niebezpieczeństwie. Przebudził się starożytny potwór - zdolny zniszczyć Olimp, a Artemida, jedyna bogini, która potrafi go wytropić, zaginęła. Percy i przyjaciele wraz z Łowczyniami Artemidy mają tylko tydzień, żeby odnaleźć porwaną boginię i rozwiązać tajemnicę potwora, na którego polowała. A po drodze będą się musieli zmierzyć z najniebezpieczniejszym wyzwaniem: mrożącą krew w żyłach klątwą tytana

 

 

 Książka Stycznia      Książka Lutego     Książka Marca

 

 Książka Kwietnia      

 

 

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 3 im. Hugona Kołłątaja w Błoniu
    ul. 0krzei 3, 05-870 Błonie
  • (22) 731 95 56

Mapa

Napisz do nas

Jeśli masz jakieś pytania do naszej szkoły, wyślij wiadomość przy użyciu formularza kontaktowego.
Imię*:
Nazwisko*:
Twój e-mail*:
Pytania, uwagi*:
Proszę przepisać tekst z obrazka*:
wczytywanie danych z serwera, proszę czekać
* oznacza pole wymagane